24 listopada, 2024

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Jakie dolegliwości leczy dermatolog?

2 min read

Zmiany skórne trapią wielu ludzi.

Mniejsze, większe, pojawiające się na dużych obszarach lub na niewielkich fragmentach naszego ciała – ich powody mogą być bardzo zróżnicowane, tak jak odmienny może być stopień danego schorzenia.

Lekarzem, który bada oraz leczy skórę, a także diagnozuje jej stan, jest dermatolog. Natomiast, jakie konkretnie dolegliwości skórne są przedmiotem jego zainteresowania. Jakie są najczęściej spotykane zmiany skórne? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Za co odpowiada lekarz dermatolog?

Jak zostało to już wspomniane, lekarz dermatolog zajmuje się chorobami skóry, lecz należy wiedzieć, że również koncentruje się on na stanie włosów oraz paznokci. Bada wygląd poszczególnych obszarów na ciele i stara się określić, co jest powodem zaistniałych zmian skórnych. Bardzo często zdarza się, że podłożem konkretnych dolegliwości skórnych mogą być choroby, którymi zajmują się inne dziedziny medycyny. Dla przykładu problemy skórne mogą być wywoływane rzez alergię, choroby nowotworowe lub weneryczne.

Na jakie zmiany skórne zwraca uwagę dermatolog?

Wyróżniamy kilka najbardziej charakterystycznych zmian skórnych, które stanowią dla dermatologa cenną informację o stanie zdrowia skóry pacjenta. Oto kilka z nich:

krosta – niewielka punktowa i wypukła zmiana skórna,
plama – płaska i różniąca się kolorem od naturalnej barwy skóry zmiana,
pęcherz – oddzielony od skóry właściwej naskórek wypełniony treścią surowiczą,
grudka – wypukła i niejako oddzielona od skóry zmiana skóry
guz – wypukła zmiana skórna, której często towarzyszy naciek zapalny
bąbel – mający gładką powierzchnię, niewielki i oddzielony od skóry obszar.

Jakie dolegliwości leczy dermatolog?

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Wizyta w poradni dermatologicznej rzecz jasna polega na sprawdzeniu przez lekarza stanu naszej skóry. Podczas badania lekarz polega na swoim wzroku, ale również wspomaga się dermatoskopem, czyli urządzeniem będącym powiększającą lupą.

Zdarza się, że dermatolog po wstępnej obserwacji zleca wymaz ze skóry, badanie krwi lub badanie mikrobiologiczne w celu wyjaśnienia przyczyn danych zmian skórnych.

Jak wybrać dobrego dermatologa?

Jeśli chcemy udać się do doświadczonego specjalisty zajmującego się skórą, powinniśmy poważnie rozważyć wizytę w Centrach Medycznych Medyceusz. Oferujemy Państwu zarówno opiekę dermatologiczną, jak inne usługi medyczne dotyczące pozostałych specjalności lekarskich. Hasło: „ dermatolog – Łódź” musi kojarzyć się właśnie z naszą kliniką. Cieszymy się zadowoleniem wielu pacjentów zarówno w Łodzi jak i z całej Polski.

You may have missed