1 października, 2022

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

2 min read

Wielu pacjentów przekonało się o tym, jak skuteczny jest aparat ortodontyczny.

Pomaga on w takich dolegliwościach jak: skrzywienie zębów zęby, nachodzenie na siebie zębów lub wada zgryzu.

Jak mówią ortodonci, na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno. Będąc w każdym wieku, można wyleczyć wady uzębienia. W zależności od poziomu danej dolegliwości, lekarz dopasowuje metodę leczenia.

Istnieje kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. W tym artykule wymienimy te najważniejsze i opiszemy ich cechy.

Aparat ortodontyczny – czym jest?

W pierwszej kolejności powinno się zdefiniować, czym jest aparat ortodontyczny zakładany na zęby. Jego działanie jest stosunkowo proste i opiera się o nacisk stosowany na zęby w myśl trzeciej zasady Newtona mówiącej o tym, że każdej akcji odpowiada przeciwna i równa do niej reakcja.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Przede wszystkim aparaty dzielimy na aparaty stałe oraz zdejmowane, czyli ruchome.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Stałe aparaty ortodontyczne

Jest to najczęściej metalowa konstrukcja przytwierdzana do powierzchni zębów. Stały aparat składa się z nakładanych na zęby pierścieni i zaczepów. Między nimi w poprzek wszystkich zębów ciągnie się tzw. łuk, który łączy je ze sobą. Co ważne, pierścienie umieszczone są na zębach trzonowych, natomiast zaczepy znajdują się na wszystkich pozostałych zębach. Aparat stały posiada również haczyki, sprężynki oraz ligatury.

Stałe aparaty ortodontyczne umożliwiają leczenie m.in. zwężenia łuków, zgryzu otwartego, wad przednio-tylnych, a także obrotów zębów.

Zdejmowane aparaty ortodontyczne

Tak jak jego nazwa wskazuje – może być on zdejmowany przez pacjenta. Do aparatów ruchomych zaliczamy m.in.: aparat bierny oraz aparat czynny mechanicznie.

Najczęściej są one zalecane przez ortodontę, gdy wada pacjenta nie jest dość poważna. Dzięki zdejmowanemu aparatowi można samodzielnie redukować nacisk na zęby poprzez przerwy w noszeniu. Rzecz jasna, aby uzyskać zadowalające rezultaty, należy zachowywać samodyscyplinę i nosić go wystarczająco intensywnie. Aparaty ruchome często zakładane są na noc.

Gdzie udać się na wizytę do ortodonty?

Jeśli wymagasz leczenie ortodontycznego lub zwykłej porady specjalisty, powinieneś udać się do Zili Clinic w Warszawie. Jest to klinika, w której pracują doświadczeni fachowcy, którzy dobiorą dla Ciebie odpowiednie metody leczenia. Myśląc hasłowo: „ortodonta – Warszawa – Białołęka” powinieneś wpaść właśnie na nas. Zapraszamy w swe progi wszystkich, którzy chcą mieć zdrowy i szczery uśmiech.

You may have missed