2 grudnia, 2023

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Trwałe i estetyczne schody drewniane zabiegowe

2 min read

Klatka schodowa to ogólnie rzecz biorąc zestaw stopni prowadzących z jednego piętra na drugie. Schody zapewniają możliwość wchodzenia i schodzenia pomiędzy różnymi piętrami budynku.

W budynku mieszkalnym schody muszą być umieszczone centralnie, aby ułatwić szybki dostęp do wszystkich pomieszczeń. W budynkach użyteczności publicznej schody powinny znajdować się blisko wejścia, aby umożliwić szybką ewakuację.

Schody można budować z drewna, cegły, kamienia, stali, szkła lub żelbetu. Schody zapewniają łatwy dostęp i komunikację między piętrami budynków wielokondygnacyjnych i są drogą, przez którą możemy przenosić przedmioty z piętra na piętro. Ważnym aspektem w projektowaniu schodów jest aspekt wytrzymałości. Musi być zaprojektowany do przenoszenia określonych obciążeń, podobnych do tych używanych do projektowania podłóg.

Schody zabiegowe to jedna z najprostszych form schodów, w których bieg schodów wchodzi do połowy stopnia, zanim obróci skręci i będzie kontynuował bieg w górę.

Jest to bardzo popularny rodzaj schodów, stosowany często w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych. Schody w kształcie litery U składają się z dwóch biegów, które poruszają się w przeciwnych kierunkach, oddzielonych podestem w środkowej przestrzeni lub ćwiartce biegu. Czasami dwa ciągi schodów mogą znajdować się na sąsiednich ścianach, tworząc klatkę schodową ćwierćobrotową. Gdy dostępna przestrzeń jest równa dwukrotnej szerokości schodów, stosuje się schody w kształcie litery L lub U. Z punktu widzenia projektowania zaletą tej klatki schodowej jest jej zwarty układ i lepsza komunikacja, dlatego znajduje zastosowanie w prawie wszystkich typach budynków, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. Poręcze schodów zapewniają pomoc i ochronę podczas wchodzenia i schodzenia i muszą być zamocowane na dogodnej wysokości od poziomu gruntu. Muszą mieć zadowalający rozmiar i kształt, aby umożliwić łatwe uchwycenie ich ręką. Dobrze zaplanowane schody zabiegowe muszą spełniać różne kryteria, aby można było łatwo, szybko i bezpiecznie po nich wchodzić i schodzić. Muszą być umieszczone tak, aby uzyskać wystarczające oświetlenie i wentylację, z łatwym dostępem ze wszystkich pomieszczeń.