21 lipca, 2024

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Dlaczego auta elektryczne zyskują popularność?

4 min read

Auta elektryczne są coraz bardziej popularne na całym świecie, obecnie mogą one przyjechać kilkaset kilometrów na jednym ładowaniu, dzięki czemu ich zasięg znacznie się poprawił.

Oczywiście należy pamiętać iż muszą posiadać odpowiednie baterie które będą mogły magazynować odpowiednią ilość energii elektrycznej. Do tej pory baterii zajmowały bardzo dużo miejsca, poza tym były dość ciężkie, przez co zastosowanie ich w samochodach było stosunkowo nieopłacalne. Dzisiaj kiedy możemy zastosować tanie, nowoczesne i pojemne baterie z pewnością aut elektrycznych będzie przybywało na naszych drogach.

Samochody elektryczne to rozwiązania przyjazne dla środowiska

Obecnie coraz częściej wykorzystywana w naszych domach jest fotowoltaika ładowanie samochodu elektrycznego w tym przypadku jest bardzo dobrym pomysłem ponieważ nie będziemy musieli zwracać energii do sieci, przekazywana jest ona od razu do baterii. Warto zwrócić uwagę iż część energii jaką uzyskujemy dzięki instalacjom fotowoltaicznym będzie pobierana w formie opłaty przez elektrownię. Dlatego też zmagazynowanie w pewien sposób w naszym aucie z pewnością daje nieco oszczędności.

W przypadku energii elektrycznej możemy wykorzystywać energię odnawialną, może być to energia uzyskiwana ze słońca czy też wiatru. W przypadku aut napędzanych paliwem należy zwrócić uwagę iż zasoby ropy naftowej z roku na rok maleją. Oczywiście wydajność samochodów elektrycznych będzie z roku na rok coraz lepsza, opracowywane są nowe modele baterii, które charakteryzują się mniejszą wagą oraz możliwością lepszego magazynowania energii elektrycznej. Zasadniczo producenci aut elektrycznych określają jaką odległość można pokonać na jednym zestawie baterii, na jednym naładowaniu. Obecnie rozwija się sieć stacji na których możemy naładować nasz pojazd elektryczny, ponadto właściciele samochodów elektrycznych posiadają także stacje ładowania w domu. Dodatkowo jeżeli posiadamy także instalację fotowoltaiczną wówczas jest to doskonały pomysł aby wykorzystać optymalnie energię ze słońca.

Dlaczego auta elektryczne zyskują popularność?

Jak ładuje się akumulator samochodów elektrycznych?

W tradycyjnych sieciach elektrycznych wykorzystuje się prąd przemienny, warto zwrócić uwagę iż ładowanie pojazdu odbywa się szybciej za pomocą prądu stałego, w tym przypadku wykorzystywane są odpowiednie stacje ładowania, oczywiście samochód przystosowany jest do ładowania zarówno prądem stałym jak i zmiennym. Zastosowanie budowy modułowej w przypadku akumulatorów sprawia iż są one bardziej odporne na uszkodzenia, awarie, dzięki temu w przypadku uszkodzenia jednego z fragmentów baterii pozostałe zostają aktywne. W odróżnieniu od samochodów z silnikami spalinowymi samochody elektryczne mogą zużywać mniejszą ilość energii w ruchu miejskim, dzieje się tak ze względu na możliwość odzyskiwania części energii podczas hamowania. Pierwszy raz tego rodzaju rozwiązania stosowane były w Formule 1, obecnie staje się to standardem wśród wszystkich samochodów elektrycznych.

Silnik elektryczny posiada nieco inną charakterystykę

Charakterystyka silnika elektrycznego jest nieco inna niż silnika spalinowego, Warto zwrócić uwagę iż w przypadku silnika elektrycznego samochód posiada lepszą dynamikę, charakterystyka mocy oraz momentu obrotowego jest inna w tych rodzajach napędu, w przypadku silnika spalinowego moc zależy od prędkości obrotowej, natomiast w silniku elektrycznym moc dostępna jest od samego początku. Należy pamiętać iż w samochodach elektrycznych pojemność, zużycie energii będzie podawane w kilowatogodzinach na 100 km, będziemy oczywiście posiadali odpowiednie wskaźniki dla baterii. Oczywiście będziemy także uzyskiwali informacje na temat energii odzyskiwanej podczas hamowania, z pewnością nowoczesne systemy będą wyświetlały bardzo wiele informacji na temat naszego pojazdu. Jeżeli jest to samochód zasilany tylko i wyłącznie silnikiem elektrycznym powinniśmy zwrócić uwagę iż w tym wypadku nie będzie potrzebował on oleju, filtra paliwa, filtra powietrza w pewnością silniki elektryczne będą wymagały rzadszej obsługi.

Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Consor Energia Poznań, która oferuje bardzo wydajne systemy fotowoltaiczne, mają one także możliwość zainstalowania stacji ładowania pojazdów, dzięki czemu poruszanie się naszym autem elektrycznym będzie bardzo ekonomiczne. Dzięki bezpośredniemu ładowaniu będziemy wykorzystywali energię która jest w czasie rzeczywistym uzyskiwana ze słońca.