1 czerwca, 2023

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Funkcjonalna i wygodna odzież robocza

2 min read

Odzież robocza musi zapewniać pracownikowi należytą ochronę ale także musi być wygodna, dlatego też trzeba dobrze wybrać rozmiar do osoby która będzie ją nosiła.

Nie może być zbyt ciasna aby nie krępowała ruchów, ale nie może być także zbyt luźna, aby nie została wciągnięta przez pracująca maszynę. Oczywiście dobrze jeżeli wyposażone jest w różnego rodzaju kieszenie, które wpływają na jej funkcjonalność. Można zakupić wiele różnych kurtek i spodni z wytrzymałymi wzmacnianymi kieszeniami. Często wykorzystywane są podwójne nici, dzięki którym kieszenie się nie urwą. Podczas prowadzenia różnego rodzaju prac potrzeba wygodnych dużych kieszeni, także zapinanych na rzepy. Warto zwrócić także uwagę na odpowiednie obuwie, przykładowo powinny posiadać podeszwy przeciwprzebiciowe. Na placu budowy można nadepnąć przykładowo na wystający gwoźdź, dlatego też należy korzystać z odpowiedniego obuwia. Ochronne obuwie robocze na placu budowy jest zatem bardzo ważne, buty tego rodzaju posiadają stalowe noski, podeszwy odporne na przebicie i sięgające do kostek. Warto także zwrócić uwagę czy podeszwa posiada właściwości antypoślizgowe.

Kurtki muszą być odporne na brud i wodę, wygodne w noszeniu i łatwe do czyszczenia.

Ponieważ prace nad konstrukcją trzeba kontynuować nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, dobrze jeżeli odzież robocza oddycha a za razem jest nieprzemakalna. Oczywiście dobra odzież robocza powinna być dobrze widoczna, dlatego też wyposaża się ją w różnego rodzaju elementy odblaskowe. Pracownicy którzy wykonują prace po zmroku będą widoczni dla innych osób na placu budowy, przykładowo dla operatorów ciężkiego sprzętu. To ważne ponieważ dobrze dobrana odzież robocza może ochronić nas przed niebezpiecznym wypadkiem. Można oczywiście znaleźć bardzo bogaty asortyment jeżeli chodzi o tego rodzaju towary, będą to przykładowo kurtki robocze damskie i męskie. Dobra kurtka musi chronić przed wiatrem i zapewniać odpowiednią ochronę, zwłaszcza jeżeli większość prac wykonywanych jest na zewnątrz.