21 lipca, 2024

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Jak długo trwa działanie środków ochrony roślin?

2 min read

Chwasty pojawiają się prawie wszędzie, na polach, w ogrodach, parkach, na trawnikach i boiskach, a jeśli występują w dużych ilościach, nie są łatwe do zwalczenia.

Zabierają przestrzeń, słońce i składniki odżywcze niezbędne do rozwoju i przetrwania roślin uprawnych. Powodują, że plony słabną i nie rozwijają się prawidłowo, a nawet umierają, w efekcie zbiory upraw nie są zadowalające.

Jak długo trwa działanie środków ochrony roślin?

Galaxo 150 WG do zwalczania chwastów w zbożach jarych i ozimych

Zwalczanie chwastów jest nieuniknioną częścią upraw rolniczych. Jest to zazwyczaj długa walka i wymaga dużo cierpliwości, wysiłku oraz użycia specjalnego sprzętu i środków ochrony roślin, chwastobójczych herbicydów. Możemy również zastosować insektycydy zwalczające owady oraz fungicydy, które zwalczają grzyby chorobotwórcze. Efekty oprysku herbicydem pojawiają się już po około 2 tygodniach. Herbicydy kontaktowe niszczą tylko te części chwastów, które po oprysku mają z preparatem bezpośredni kontakt. Środki te są bardzo skuteczne, jeśli chwasty są dokładnie poryte opryskiem. W takim przypadku zabicie chwastów może nastąpić bardzo szybko i trwać znacznie dłużej.

Pielenie to skuteczny i ekologiczny sposób na zwalczanie chwastów, jednak jest to metoda pracochłonna i bardzo czasochłonna, często niemożliwa do wykonania na polu czy innych rozległych obszarach. Dlatego stosuje się skuteczne opryski herbicydami, które zwalczają chwasty dwuliścienne lub trawiaste, działają poprzez kontakt lub systemowo. Środki chwastobójcze możemy zakupić w formie granulek czy koncentratów, z których sporządza się roztwory z wodą w odpowiednich proporcjach w celu wykonania oprysków.

Stosuje się herbicydy nalistnie lub doglebowo, gdzie pobierane są przez korzenie chwastów i rozprowadzane po roślinie, doprowadzając do jej zamierania. Jeśli chcemy zwalczać chwasty w zbożach, możemy wybrać galaxo, jest to herbicyd selektywny stosowany nalistnie, o działaniu układowym. Herbicyd Galaxo 150 WG dostępny jest w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, po zmieszaniu w odpowiednich proporcjach wykonuje się oprysk.