22 czerwca, 2024

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Do czego służy badanie tomografia komputerowa

2 min read

Tomografia komputerowa dostarcza informacji medycznych, które różnią się od innych badań obrazowych.

Główne zalety tomografii komputerowej to między innymi szybkie uzyskiwanie obrazowania, zdjęcia małej części lub całego ciała podczas tego samego badania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych promieni rentgenowskich, tomografia komputerowa zapewnia bardzo szczegółowe obrazy wielu typów tkanek. Rozpoznanie ustalone na podstawie tomografii komputerowej może wyeliminować potrzebę operacji eksploracyjnej i biopsji chirurgicznej. Po badaniu z użyciem tomografu w ciele pacjenta nie pozostaje żadne promieniowanie.

Do czego służy badanie tomografia komputerowa

Jakie tkanki możemy zbadać przy użyciu tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i komputer do tworzenia szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Skany tomografii komputerowej mogą wytwarzać szczegółowe obrazy wielu struktur wewnątrz ciała, w tym narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i kości. Tego typu badania są przeprowadzane w placówkach medycznych przez specjalnie przeszkolonych operatorów, zwanych radiologami i można je wykonywać podczas pobytu w szpitalu lub podczas krótkiej wizyty.

Tomografia komputerowa może służyć do diagnozowania różnych stanów chorobowych, jak uszkodzenia kości, urazy narządów wewnętrznych, problemy z przepływem krwi, udary, nowotwory. Można w ten sposób łatwiej kierować dalszymi badaniami lub leczeniem. Przykładowo tomografia komputerowa może pomóc określić lokalizację, rozmiar i kształt guza przed radioterapią lub pozwolić lekarzowi na wykonanie biopsji igłowej. Przy pomocy tomografii komputerowej można również monitorować stan pacjenta, na przykład sprawdzać wielkość guzów w trakcie i po leczeniu onkologicznym.

Lekarz możesz zalecić unikanie jedzenia czegokolwiek na kilka godzin przed badaniem, aby upewnić się, że tomograf wykona wyraźne zdjęcia. Dobrym pomysłem jest noszenie luźnych, wygodnych ubrań, ponieważ możesz je nosić podczas skanowania. Z pewnością badanie takie jak tomografia komputerowa poznań jest przydatne dla lekarzy, pozwala na postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia.