22 czerwca, 2024

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Jak działają drukarki 3D?

2 min read

Obecnie coraz powszechniej wykorzystuje się druk 3D, możemy dzięki temu stworzyć przedmioty o nietypowych kształtach, których nie otrzymamy przykładowo za pomocą tradycyjnych obrabiarek.

Możemy dodatkowo wyprodukować podzespoły do maszyn, które nie są już obsługiwane przez producentów, możemy mieć wówczas problem z zakupem części zamiennych. Obecnie druk 3D pozwala na uzyskanie wielu różnych przedmiotów o różnych właściwościach.

Jak działają drukarki 3D?

Druk 3D na zamówienie

Drukarka 3D jest urządzeniem, które nakłada kolejne warstwy materiału na dany przedmiot, w ten sposób powstaje wydruk, stosowane są różne materiały, może być to proszek, plastik, który po podgrzaniu staje się plastyczny, wykorzystywany jest także laser czy też promieniowanie UV w celu utwardzenia materiału na powierzchni. Możemy wykorzystać także filament, jest to plastik w kształcie drutu, który jest roztopiony i doprowadzony przez dysze z bardzo dużą dokładnością. Działanie drukarki 3D może przypominać nieco działanie tradycyjnej drukarki atramentowej, jednak w tym przypadku dochodzi trzecia oś, dzięki czemu uzyskujemy przedmioty trójwymiarowe.

Jedną z technologii, jaką wykorzystuje się w przypadku druku 3D, jest z spiekanie laserowe, w ten sposób możemy przetwarzać tworzywa sztuczne, jak również metale. W tym przypadku wykorzystywany jest materiał w formie proszku, który rozprowadzany jest za pomocą wałka wyrównującego, występuje topiony jest laserem. Kolejne warstwy łączone są ze sobą aż do uzyskania odpowiedniego przedmiotu. Drukarki 3D wykorzystują bardzo dokładnie cały materiał, nie pozostają tutaj odpady, tak jak w przypadku wycinania różnych przedmiotów z płyt.

Jeżeli potrzebujemy przedmiotów uzyskanych za pomocą druku 3D, warto poszukać firm, które realizują tego typu usługi. Z pewnością profesjonalny druk 3d na zamówienie pozwoli nam uzyskać przedmioty z materiałów, których poszukujemy. Często mogą być to przykładowo podzespoły do maszyn, w których panuje wyższa temperatura czy też wyższe ciśnienie. Dlatego należy dobrać odpowiednią technologię, odpowiednią drukarkę 3D do wykonania danego projektu.