17 kwietnia, 2024

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

10 Powodów, dla których akwarystyka jest czadowym hobby!

3 min read

1 Wygoda

Akwarium z rybami jest wygodniejsze od trzymania innych zwierząt domowych. Czy rybę trzeba wyprowadzać na spacer? Czy potrzebują kuwety? Robią bałagan w mieszkaniu? Nie, nie i nie. Opieka nad nimi jest dużo prostsza i wygodniejsza niż futrzaki.

2. Brak uszkodzeń

Zapytaj kociaka lub właściciela psa, ile szkód wyrządził ich zwierzak w mieszkaniu. Zrób herbatę i zarezerwuj wcześniej dużo wolnego czasu, ponieważ ta historia wkrótce się nie skończy. A co powiedziałby akwarysta na to samo pytanie? Chyba nic, bo ryby nie wychodzą z akwarium, nie gryzą butów ani nie zostawiają w nich bałaganu. Nie wspinają się też po zasłonie jak po drzewie.

3. Cisza i spokój

Ryby to zwierzęta, które nie hałasują. Nie obudzą sąsiada ani innych domowników, a ich uspokajający wpływ na organizm człowieka został naukowo udowodniony. Przyjemnie brzęczące akwarium wpływa pozytywnie na układ nerwowy i samopoczucie, a obserwowanie podwodnego życia daje efekty zbliżone do medytacji i wyzwala kreatywność.

4. Nadal możesz wybrać się na spontaniczną podróż

Budzisz się rano, jest piękny słoneczny dzień, w głowie masz tylko jedną myśl: „Rzucam wszystko i odchodzę”, a chwilę później, z tyłu głowy, myślisz o tym, kto zaopiekuje się twoim psem lub kotem. Akwaryści nie mają tego problemu, ponieważ akwarium przetrwa bez opieki nawet dwa tygodnie (odpowiednio przygotowane wcześniej).

5. Łatwa konserwacja

Wbrew powszechnemu przekonaniu akwarystyka nie jest hobby wymagającym dużej ilości wolnego czasu. Wręcz przeciwnie, właściwie zaaranżowane i zadbane akwarium wymaga poświęcenia tylko kilka minut dziennie. Na czynności porządkowe należy poświęcić około 30 minut tygodniowo.

6. Edukacja i rozwój dzieci

Dzieci i akwaria? Co wyniknie z takiej mieszanki? Sukces! Dbanie o ryby nauczy je odpowiedzialności, systematyczności, dokładności, planowania działań, a nawet oszczędzania pieniędzy! Ponadto akwarystyka pomaga dzieciom stać się ciekawszymi świata.

7. Żadnych alergii

Ryby nie zawierają alergenów, dlatego są odpowiednie dla alergików.

8. Leczenie wspomagające

Falujące rośliny akwariowe oraz oglądanie spokojnie pływających nie tylko odpręża i uspokaja, ale także obniża ciśnienie krwi i stabilizuje tętno, co może zainteresować osoby z chorobami układu krążenia.

9. Ochrona przed depresją

Zaangażowanie w swoje hobby pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość i wypełnia czas, co jest doskonałym sposobem na zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

10. Dekoracja pokoju

Akwarium to hipnotyczna dekoracja mieszkania – przyciąga uwagę i zaciekawienie, a jednocześnie wprowadza do pomieszczenia odrobinę natury. Zadbaj, również o odpowiednie oświetlenie do akwarium, aby podkreślić jego obecność.