Alergia a sprzątanie mieszkania – na co zwrócić uwagę?
4 min read
Alergia to problem, z którym boryka się wiele osób. Zatkany nos, uciążliwe kichanie, łzawienie oczu czy swędząca wysypka – to najczęstsze dolegliwości, pojawiające się po kontakcie z alergenem. Tym z kolei mogą być zarówno pyłki traw i kwiatów, jak i kurz oraz roztocza, zalegające często w naszych mieszkaniach. Jak się ich pozbyć? Poznaj sprawdzone sposoby na ograniczenie liczby alergenów w najbliższym otoczeniu!
Sprzątanie mieszkania alergika – o co zadbać w pierwszej kolejności?
Systematyczne sprzątanie to klucz do sukcesu w utrzymaniu optymalnego poziomu czystości w mieszkaniu alergika, co z kolei uchroni go przed przykrymi dolegliwościami. W pierwszej kolejności warto skupić się więc na praniu kanap i foteli, czyli mebli, wykorzystywanych najczęściej w trakcie odpoczynku. To właśnie na ich powierzchni gromadzi się bowiem kurz, ale także roztocza i sierść zwierząt – z pozoru niewidoczne, choć niezwykle uciążliwe dla osób, borykających się z problemem alergii. Czysta kanapa to również istotny krok w stronę poprawy jakości powietrza. Jak to możliwe? Otóż podczas codziennego użytkowania mebli w górę wzbijają się kurz i roztocza, które następnie trafiają do naszych dróg oddechowych. Czysta tapicerka znacznie minimalizuje to ryzyko, budując tym samym komfort oddychania, co z pewnością odczują wszyscy domownicy.
W które sprzęty i detergenty warto zainwestować?
Regularne pranie kanapy czy foteli to zadanie, które coraz częściej powierzamy profesjonalistom, zwłaszcza w przypadku uciążliwych alergii. To nie przypadek, bowiem takie działania wymagają specjalistycznego sprzętu i detergentów. Współczesny rynek oferuje jednak wiele rozwiązań, w które powinni zaopatrzyć się alergicy, chcąc zminimalizować ryzyko nasilania się uciążliwych objawów w trakcie przebywania w mieszkaniu. Mowa tutaj o:
-
- odkurzaczach, wyposażonych w filtry HEPA, skutecznie wyłapujących najmniejsze nawet cząsteczki roztoczy, bakterii czy kurzu,
- mopach parowych, stanowiących potężną broń w walce z roztoczami i pleśnią,
- oczyszczaczach powietrza z funkcją eliminowania alergenów.
Osoby, cierpiące na alergię, powinny również sięgać po hipoalergiczne detergenty. W ich składzie brakuje bowiem sztucznych barwników, mogących powodować podrażnienia skóry. Zapach takich środków jest także wyjątkowo delikatny, dzięki czemu nie podrażnia on dróg oddechowych.
Na sucho czy na mokro – jak sprzątać mieszkanie alergika?
Wiesz już, czym sprzątać mieszkanie alergika, pora więc dowiedzieć się, jak to robić. Błędy w tym zakresie mogą bowiem doprowadzić do nasilenia objawów, zamiast przynieść pożądaną ulgę. W tym kontekście warto unikać więc odkurzania i ścierania kurzu na sucho. Takie działanie sprawi bowiem, że alergeny, zamiast zostać usunięte, zaczną unosić się w powietrzu, trafiając tym samym do dróg oddechowych mieszkańców.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc użycie zwilżonych ściereczek z mikrofibry, które skutecznie zapobiegną rozprzestrzenianiu się alergenów. Takie sprzątanie należy wykonywać również w odpowiedniej kolejności – od góry do dołu. Najpierw warto więc wyczyścić żyrandole i wyższe półki, w dalszej kolejności meble i blaty stołów, by zakończyć na podłodze, na której osadzi się kurz z wcześniej umytych powierzchni.
Dlaczego warto regularnie prać tapicerkę meblową?
O konieczności regularnego prania tapicerki wspominaliśmy już w pierwszej części naszego poradnika. Warto jednak na chwilę powrócić do tego zagadnienia, skupiając się tym razem nie tylko na kanapach, ale również i pozostałych meblach, stanowiących ważny element wyposażenia naszych mieszkań. Regularne pranie powierzchni foteli, tapicerowanych krzeseł, puf, podnóżków i materacy to skuteczny sposób, by pozbyć się alergenów, ale także:
- zadbać o estetykę wnętrza,
- przedłużyć żywotność ulubionych mebli,
- usunąć nieprzyjemne zapachy, rzutujące na komfort użytkowania.
Jeśli zależy Ci na w pełni satysfakcjonującym efekcie, postaw na sprawdzone rozwiązania. Proponuje je Fabryka Czystości – Pranie Tapicerki Meblowej to bowiem jeden z kluczowych elementów jej oferty, z którą zapoznasz się na proponowanej stronie. Skorzystanie z niej sprawi, że ulubione meble odzyskają utraconą świeżość, a samo mieszkanie stanie się przyjaźniejsze dla alergików.
A co z pościelą i poszewkami?
Aby jednak kompleksowo zadbać o przestrzeń bezpieczną dla osób z alergiami, należy zatroszczyć się także o detale, rzutujące w znacznej mierze na ich komfort życia. Mowa tutaj przede wszystkim o regularnym praniu pościeli i poszewek, gdyż to właśnie w sypialni alergeny gromadzą się w ogromnych ilościach. Aby skutecznie się ich pozbyć, należy zmieniać pościel minimum raz w tygodniu, piorąc ją w wysokiej temperaturze. Kurz i roztocza giną skutecznie w tej, która przekracza 60°, co warto mieć na uwadze, planując cotygodniowe porządki.