4 grudnia, 2021

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Jak zdrowo ubrać dziecko

3 min read

Każdy rodzic chce aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Duży wpływ na to ma odpowiedni ubiór. Zatem jak rozsądnie ubierać swoją pociechę, żeby nie było jej ani za ciepło, ani za zimno?

Odpowiednia pielęgnacja i ubiór małego dziecka, w zdecydowany sposób wpływa na jego poczucie wygody i komfortu oraz chroni go przed zbędnymi infekcjami. Szczególnie niedoświadczeni, młodzi rodzice często zastanawiają się jak ubrać dziecko, by się nie pochorowało. Czy istnieją więc zatem sprawdzone sposoby ubierania małych dzieci? Otóż niemowlęta i małe dzieci są bardziej niż dzieci starsze i dorośli narażone na skutki wysokich i niskich temperatur. Niemniej każde dziecko odczuwa komfort cieplny podobnie do osoby dorosłej. Wychodząc na spacer ubranie malucha nie powinno zatem się zbytnio różnić od ubrania osoby dorosłej. Tylko w chłodniejsze dni warto ubrać dziecko nieco cieplej niż siebie. Ubiór powinien być też dostosowany do aktywności ruchowej. W domu zakładamy kapcie Danielki aby zapobiegać wadom stóp.Jeśli nasze dziecko zamierza pobawić się z przyjaciółmi należy założyć mu cieńsze ubranko. Po zakończonej zabawie ruchowej należy czym prędzej przebrać naszą spoconą pociechę.

Niezwykle ważny dla higieny dziecka jest rodzaj tkaniny, z jakiej wykonano ubranko. Wybierając je należy brać pod uwagę jej przewiewność oraz oddziaływanie na skórę. Dla najmłodszych pociech najlepsza okazuje się tkanina bawełniana. Nawet najdelikatniejsza tkanina wełniana bezpośrednio stykająca się ze skórą może wywoływać podrażnienia i reakcje zapalne. Tego typu materiały nadają się przede wszystkim na pokrycia wierzchnie typu kocyki i pledy. Na bezpośrednią skórę dziecka nie należy też zakładać lnianych ubranek, które to są sztywne i szorstkie w dotyku. Jeśli chodzi o bieliznę to w żadnym wypadku w garderobie naszego malucha nie powinny znajdować się tworzywa sztuczne. Mogą z nich być wykonane tylko ocieplane kombinezony czy śpiwory dla niemowląt. Godne polecenia są ubranka wykonane z nowoczesnych materiałów na przykład z polaru, który jest sprawdzony pod kątem wpływu na proces wymiany ciepła, a także stan wilgotności skóry. Z polaru szyje się obecnie zarówno cienkie bluzki oraz spodnie, jak i ciepłe kurteczki. Dla najmniejszych dzieci nie jest polecana odzież używana, niewiadomego pochodzenia. Niezwykle ważnym elementem ubioru każdego malucha jest czapeczka. Przed wyjściem na spacer w zimne lub chłodne dni trzeba założyć maluchowi czapkę, aby go chronić go przed utratą ciepła oraz wychłodzeniem. Z kolei w gorące dni należy założyć dziecku cienką czapkę lub chustkę, ale tylko jeśli będzie bezpośrednio narażone na słońce. Natomiast jeżeli będzie przebywać w cieniu, a czapka może utrudnić eliminację ciepła przez skórę głowy i doprowadzić do przegrzania, to nie należy jej zakładać.
Zdrowe i szczęśliwe dziecko to priorytet każdego kochającego rodzica, zatem często nie warto zdawać się na porady troskliwych babć i ciotek, które mają w zwyczaju zakładanie maluchom dodatkowych sweterków czy skarpetek. Dbajmy o to, żeby naszemu dziecku nie było ani za ciepło, ani za gorąco, gdyż może to prowadzić do infekcji, przeziębień oraz spadku odporności. Otóż małe dzieci najczęściej przeziębiają się po przegrzaniu. A jeśli już do tego dojdzie, należy jak najszybciej przebrać malca w świeże, suche ubranka. Dbajmy też o to, aby naszemu maluchowi nie było za zimno. Do ubioru dziecka trzeba podchodzić z dużym rozsądkiem i rozwagą.