8 grudnia, 2022

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Zabawy sensoryczne mają ogromne znaczenie we wczesnych latach życia

2 min read

Od urodzenia dzieci odkrywają swoje zmysły i przetwarzają za ich pomocą nowe informacje.

Zaczynają rozumieć otaczający je świat, rozwijając się poprzez eksplorację nowych tekstur, materiałów i zasobów. Zabawa sensoryczna to cenny sposób angażowania dzieci w zajęcia, które wyostrzają ich zmysły i wzbogacają wiedzę. Zabawa sensoryczna zachęca do odkrywania i samodzielnego myślenia, a także inspiruje wyobraźnię i kreatywność. Badania pokazują, że ścieżka sensoryczna może wpłynąć na rozwój i naukę dziecka na wiele różnych sposobów. Istnieje wiele kluczowych korzyści płynących z zabawy za pomocą sensorycznych akcesoriów, dlatego warto z nich korzystać. Angażowanie dziecka w zabawę sensoryczną pomaga zachęcić jego mózg do nauki, co poprawia pamięć i zdolność wykonywania bardziej złożonych zadań związanych z uczeniem się. Zabawa sensoryczna pomaga dzieciom nauczyć się nowych sposobów mówienia o świecie. Wspiera ich rozwój językowy i zachęca do efektywnej komunikacji z innymi podczas gry. Można zachęcić w ten sposób dzieci do rozmowy o nowych teksturach, kształtach, zapachach czy smakach, które odczuwają, i jest to świetną pomocą w rozwijaniu języka i mowy. Zabawy sensoryczne mają ogromne znaczenie we wczesnych latach życia

Dzieci identyfikują przedmioty za pomocą dotyku podczas dotykowej zabawy sensorycznej, co pomaga im rozwijać zdolności motoryczne, takie jak ściskanie, ciągnięcie, pchanie i rzucanie.

Dodatkowo zabawki sensoryczne można pokazywać dzieciom nawet w wieku kilku miesięcy, aby pomóc im rozwinąć zdolności motoryczne, pobudzić zmysły i zwiększyć ich sprawność fizyczną. Eksperymentując z różnymi przedmiotami podczas zabaw sensorycznych, dzieci rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Zaczynają także znajdować rozwiązania przeszkód, które napotykają podczas zabawy sensorycznej, a o takiej formie nauki poczytasz na stronie https://ola4kids.pl/sciezka-sensoryczna. Zabawa sensoryczna wspiera rozwój poznawczy dziecka, wzmacnia proces myślowego, rozumienia i rozumowania. Kiedy dzieci manipulują nowymi materiałami, uczą się rozumieć nowe pojęcia i wyrażenia. Korzystanie z interaktywnych zasobów, takich jak ścieżka sensoryczna, pomoże rozwinąć kognitywną koordynację rąk i oczu dziecka.