24 września, 2023

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Nowoczesne aparaty USG o wysokiej rozdzielczości

2 min read

Obecnie w medycynie wykorzystywanych jest wiele różnego rodzaju maszyn i urządzeń, dzięki którym możemy stawiać coraz lepsze diagnozy, są to urządzenia pozwalające przykładowa na uzyskanie obrazu narządów wewnętrznych.

Dobrym przykładem będzie tutaj aparat USG, który za pomocą wysyłania odpowiednich fal ultradźwiękowych pozwoli nam wykonać obraz wnętrza naszego ciała. Dobrym przykładem może być tutaj obraz naszej jamy brzusznej, różnego rodzajów narządów, a także ewentualnych zmian, jakie mogą one posiadać. Początki wykorzystania ultrasonografu w medycynie to lata 60 i 70-te XX wieku, technologia była dość podobna do innych podobnych maszyn, które miały wykrywać różnego rodzaju nieprawidłowości przykładowo w maszynach, urządzeniach, różnego rodzaju elementach metalowych. Nowoczesne aparaty USG o wysokiej rozdzielczości

Okazało się jednak szybko, iż jest to także bardzo dobra metoda, która pozwala na stawianie diagnozy i wykrywanie różnego rodzaju problemów z naszymi narządami wewnętrznymi.

Dlatego też bardzo szybko weszła ona do szpitali oraz przychodni ,a obecnie wszystkie ośrodki zdrowia korzystają z tego rodzaju rozwiązań. Oczywiście obecnie są to urządzenia dużo lepszej rozdzielczości, które pozwalają na wykonanie dużo szybszego i dokładniejszego badania. Z pewnością dzięki temu możemy szybciej stawiać trafną diagnozę, badanie USG może się zatem przyczynić do uratowania życia. Dzięki takim rozwiązaniem jak ultrasonograf lekarz może kierować pacjentów na odpowiednie badania dodatkowe, lub też może kierować ich do odpowiedniego lekarza specjalisty. Zasada działania tego rodzaju urządzeń opiera się na wysyłaniu oraz odbieraniu określonych fal ultradźwiękowych, fale wysyłane są bezpośrednio do naszych organów wewnętrznych, następnie fala odbija się od organu i wracając zostaje utworzony obraz. Oczywiście w tym przypadku wykorzystuje się także różnego rodzaju żele, które mają pozwolić na lepsze przyłożenie aparatu USG do naszej skóry, dzięki temu także możemy wyeliminować powietrze, które mogłoby znajdować się między ultrasonografem a naszą skórą, i które mogłoby doprowadzić do powstania mylnego obrazu. Dlatego też należy wykonać obraz w ten sposób, aby aparat USG przylegał odpowiednio do skóry, z wykorzystaniem odpowiedniego modelu. Obecnie stosowane ultrasonografy posiadają wysoką rozdzielczość, są to także urządzenia mniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, dzięki temu pozwalają na większą mobilność i mogą zmieścić się w ambulansie.