Jak usuwać chwasty z upraw kukurydzy?
3 min readKukurydza hodowana była pierwotnie na terenach obecnego Meksyku przez Azteków, niektóre źródła podają, że była także znana już w starożytnym Rzymie, jednak oficjalnie przyjmuje się, że została ona przywieziona do Europy przez Krzysztofa Kolumba.
Kukurydza stała się popularna na całym kontynencie europejskim, doceniono jej zalety, z pewnością kukurydza jest doceniana za dużą kolbę, dużą ilość nasion, dzięki temu z jednego hektara upraw możemy zebrać duże plony. W porównaniu z innymi zbożami może być to bardzo opłacalna roślina, w przypadku mąki warto zwrócić uwagę, iż jest to mąka bezglutenowa, dlatego też osoby na diecie z pewnością skorzystają z tego rodzaju żywności. Oczywiście z kukurydzy wytwarza się również wiele innych produktów, takich jak przykładowo cukier z odpowiednich odmian, olej, otręby, służy także oczywiście jako pasza dla zwierząt.
Jak wiadomo kukurydza jest rośliną dość wysoką, dlatego też po zbiorach, zostaje bardzo duża ilość części zielonych, które mogą posłużyć do stworzenia paszy dla zwierząt lub też innych wyrobów.
Obecnie coraz częściej firmy starają się wykorzystać kukurydzę w przemyśle papierniczym, z kukurydzy można otrzymywać również alkohole, jak piwo i niektóre odmiany alkoholi mocniejszych. Oczywiście warto zwrócić uwagę, iż kukurydza w pierwszych fazach wzrostu może być narażona na chwasty, dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią ochronę tej uprawy. Oczywiście środki chwastobójcze mogą działać, kiedy roślina jest już w fazie wzrostu, kiedy między uprawami pojawiają się różnego rodzaju rośliny niepożądane, wówczas możemy stosować środki chwastobójcze, które będą działały przykładowo na korzenie, lub też na liście i cały układ nerwowy rośliny. Możemy także spróbować wstrzymać rozwój chwastów już na poziomie nasion, dzięki temu będziemy mogli spowolnić wzrost i kiełkowanie chwastów, dzięki temu kukurydza będzie mogła spokojnie wzrastać. W tym przypadku chwasty mogą zasłaniać młodej kukurydzy światło słoneczne, dodatkowo chwasty będą pobierały wodę z gleby, to będzie oczywiście bardzo niekorzystne dla prawidłowego rozwoju upraw kukurydzy. Obecnie możemy zakupić różnego rodzaju oprysk do kukurydzy, który będzie stosowany w okresie wiosennym przed wzrostem, lub też w czasie kiedy roślina jest już rozwinięta. Wówczas środki chwastobójcze działające w sposób selektywny będą usuwały niepożądane rośliny, przykładowo trawy dwuliścienne.