18 października, 2024

Szlachetne Zdrowie Blog

O zdrowiu i nie tylko poczytasz na łamach naszego bloga!

Konserwacja i użytkowanie koncentratora tlenu – sprawdź, co musisz wiedzieć!

4 min read

Koncentratory tlenu to urządzenia, podnoszące na znacznie wyższy poziom jakość funkcjonowania osób, borykających się z chorobami układu oddechowego o różnym podłożu. Aby mogły one jednak spełniać swoją funkcję, konieczne jest ich odpowiednie użytkowanie i konserwacja. Podpowiadamy więc, jak robić to poprawnie, by móc w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych technologii.

Co warto wiedzieć o koncentratorach tlenu?

Koncentratory tlenu wykorzystywane są w procesie tlenoterapii pacjentów, cierpiących z powodu niewydolności oddechowej. Takie urządzenia znajdują zastosowanie nie tylko w placówkach medycznych, ale również i w prywatnych domach, podnosząc na znacznie wyższy poziom komfort codziennego funkcjonowania. Zakup koncentratora tlenu wymaga jednak sporych nakładów finansowych. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na jego wypożyczenie. 

Jedną z najczęściej wybieranych ofert w tym zakresie znajdziesz na stronie patronus-med.pl, gdzie właścicielem jest wypożyczalnia koncentratorów tlenu na użytek domowy. Skorzystanie z niej niesie ze sobą cały szereg różnorodnych korzyści. To nie tylko niższe koszty użytkowania, ale także pomoc w przystosowaniu urządzenia do własnych potrzeb oraz realne wsparcie serwisowe w momencie awarii.

Jak czyścić urządzenie?

Aby koncentrator tlenu mógł działać poprawnie, konieczne jest jego regularne czyszczenie. Dotyczy to nie tylko samego urządzenia, ale również i filtrów, które powinny być systematycznie wymieniane. To właśnie one są bowiem odpowiedzialne za oczyszczanie pobieranego z otoczenia powietrza, jeszcze zanim zostanie ono wtłoczone do urządzenia. Jak nietrudno się domyślić, zanieczyszczone filtry:

  • obniżają znacząco jakość tlenu, dostarczanego w procesie tlenoterapii,
  • wpływają negatywnie na wydajność koncentratora.

Na ogół filtry wymienia się co 500 godzin lub po upływie 3 miesięcy, a szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w zaleceniach producenta, dołączonych do urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje również czyszczenie jego obudowy i przewodów. W tym celu należy sięgnąć po wilgotną, delikatną szmatkę, unikając jednocześnie jej kontaktu z elementami elektronicznymi.

Jakiej wody używać do koncentratora tlenu?

To kolejna niezwykle istotna kwestia, związana z prawidłowym użytkowaniem koncentratorów tlenu. W tym przypadku można sięgnąć po zwykłą wodę, wcześniej przegotowaną i ostudzoną. Warto wiedzieć jednak, że będzie ona zawierała różnego rodzaju minerały, które – po dłuższym użytkowaniu – mogą doprowadzić do zakamienienia nawilżacza. To właśnie dlatego większość producentów zaleca, by do koncentratorów tlenu używać wody demineralizowanej. Zużycie takiego płynu uzależnione będzie z kolei od przepływu tlenu. Im będzie on większy, tym więcej wody będzie potrzebowało urządzenie, by poprawnie funkcjonować. Taką wodę należy również regularnie wymieniać. Najlepiej robić to minimum raz na tydzień, by koncentrator zachował wysoką efektywność swojej pracy.

O czym informują wskaźniki i alarmy?

Koncentratory tlenu wyposażone zostały również w różnego rodzaju wskaźniki i alarmy. Ich zadaniem jest przekazywanie użytkownikowi informacji o stanie urządzenia oraz ostrzeganie o ewentualnych problemach. Sygnały takie powinny być monitorowane na bieżąco, co pozwoli w porę uniknąć poważniejszych awarii. Wśród tych najczęściej występujących wymienia się:

  • czerwony sygnał świetlny i alarm dźwiękowy, świadczące o braku zasilania elektrycznego,
  • alarm niskiego przepływu tlenu,
  • żółtą lampkę, oznaczająca niski poziom tlenu medycznego.

W przypadku pojawienia się tego rodzaju sygnałów ostrzegawczych konieczne jest sprawdzenie źródła zasilania oraz ustawień, związanych z przepływem tlenu. Jeśli – pomimo tych działań – koncentrator nadal nie pracuje prawidłowo, konieczny staje się kontakt z serwisem.

Jakie błędy popełniają najczęściej użytkownicy koncentratorów tlenu?

Jak już zostało wspomniane, używanie koncentratora tlenu rodzi konieczność dostosowana się do zasad i zaleceń, podawanych przez producentów urządzeń. Nie wszystkie znajdują jednak swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, co z kolei powoduje problemy w pracy urządzeń, przyczyniając się często do ich awarii. Wśród najczęstszych błędów, popełnianych przez użytkowników, wymienia się na ogół:

  • sięganie po nieodpowiednie akcesoria, jak maski, filtry czy źródła zasilania,
  • brak regularnych przeglądów serwisowych i konserwacji urządzenia,
  • niewłaściwe przechowywanie sprzętu, który powinien znajdować się w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła.

Warto podkreślić więc, że unikanie takich działań będzie kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności terapii tlenowej w warunkach domowych.

Co zrobić w przypadku awarii koncentratora?

Awarie i uszkodzenia koncentratora tlenu mogą przydarzyć się nawet wówczas, gdy urządzenie jest prawidłowo eksploatowane i regularnie konserwowane. W momencie, gdy koncentrator tlenu zaczyna wydawać niepokojące dźwięki, a efektywność jego pracy obniża się w znaczący sposób, warto skontaktować się z serwisem, oferującym naprawę tego rodzaju sprzętów. Może to rodzić jednak poważne problemy dla pacjentów, wymagających stałej tlenoterapii. Aby ich uniknąć, warto zaopatrzyć się więc w butlę tlenową, mogącą służyć za awaryjne źródło tlenu lub też w koncentrator przenośny, który może zostać wykorzystany jako urządzenie zastępcze na czas naprawy.